WordPress vs. OctoberCMS: Ktorý systém je pre váš web najlepší?

Ktorý redakčný systém je pre vašu webstránku najlepší

Porovnali sme klasiku s nastupujúcim trendom v oblasti tvorby webstránky a tu sú výsledky.

V tomto prípade je klasikou určite systém WordPress. Svoju popularitu si získal vďaka tomu, že si webstránku viete vybudovať a publikovať obsah aj bez znalostí programovania. WordPress bol v jeho úplnom začiatku tvorený pre blogerov, dnes je pre široké masy.

Naproti tomu stojí OctoberCMS, ktorého existencia sa datuje do roku 2014. Je však postavený na moderných programovacích jazykoch a technológiách, ktoré odzrkadľujú trendy a nástup novej generácie webov.

Podrobnejšie som sa o systéme OctoberCMS rozpísal v článku: Webstránku postavenú na systéme OctoberCMS si zamilujete

Porovnanie, ktoré oceníte

Porovnali sme základné vlastnosti týchto systémov a zhodnotili sme ich z rôznych uhlov pohľadov tak, aby ste sa vedeli rozhodnúť, ktorý z nich použiť pre váš projekt.

Myšlienka, z ktorej vychádzajú

WordPress:
Ideou vytvorenia WordPress je ponúknuť CMS pre široké masy a umožniť publikovať obsah bez nutnosti programovania. Preto si dokáže v dnešnej dobe vybudovať webstránku naozaj každý laik. Stačí si prečítať zopár návodov. WordPress je taktiež najpoužívanejší nástroj študentov, u ktorých si mnohí dávajú stránku vyrobiť.

OctoberCMS:
OctoberCMS však ide na to úplne z inej strany. “Klient si netvorí stránky, stránky tvoria profesionáli. Klient si mení obsah”. To však neznamená, že OctoberCMS je pre klienta zložitý. Práve naopak. Programátor pripraví projekt tak, aby vyhovoval klientovi. Klient nie je závislý na programátorovi, ak potrebuje zmeniť obsah, pridať fotku do galérie, dokument do zoznamu, zamestnanca do kontaktov, zmeniť telefónne číslo a iné.

Šablóny 

WordPress:
Pre WordPress existuje obrovské množstvo šablón a nástrojov na vizuálne vytváranie vlastných stránok. Aj keď je množstvo šablón obrovské, veľmi rýchlo zistíte, že nie ste prvý, kto si danú šablónu nainštaloval. Čiže vaša stránka, nie je unikátna po vizuálnej stránke. Šablóny prinášajú aj svoje nevýhody. Aké? O tom sa viac dočítate tu ->

OctoberCMS:
OCMS má tiež dostupné šablóny, ale ich počet je obmedzený. To však vôbec nie je problém, lebo to vyplýva z podstatnej myšlienky “šitia na mieru” stránok. 

Webdizajn šitý na mieru

WordPress:
Vytvárať šablónu na základne unikátneho dizajnu webstránky pre WordPress je veľmi pomalé. Jednoduchšie je si vybrať z už predhotovených šablón. Avšak stále riskujete, že už niekto bude mať vizuál webu podobný tomu vášmu. Zároveň si inštaláciou šablóny nainštalujete aj funkcie, ktoré vôbec nepotrebujete a môžu vám spôsobovať problémy.

OctoberCMS:
Programátorovi stačí HTML, CSS a poprípade JS kód a on už vám dizajn premení na šablónu. Tento proces je tiež v podstate rýchly, z praxe poviem, že rýchlejší ako vytvárať šablónu pre WordPress. Máte taktiež na výber, čí si dáte celý vizuál nakresliť grafikom v spolupráci s UX a UI expertom, ktorý potom dodá grafické návrhy programátorovi a ten ich prerobí na šablónu alebo si vyberiete z nespočítateľného množstva HTML šablón a tú vám nasadí do OctoberCMS.

Pluginy

WordPress:
Pre WordPress dnes existujú milióny nadstavieb (pluginov), z ktorých je obrovské množstvo aj zadarmo, avšak s limitovanou funkcionalitou. Ak aj funkcionalita nie je limitovaná, nemusí však spĺňať to, čo potrebujete vy či váš biznis.

OctoberCMS:
OctoberCMS po inštalácii nemá nainštalovanú žiadnu nadstavbu (plugin). To však nie je problém, keďže nadstavby sa dajú doinštalovať cez administrátorské rozhranie. Ako som však písal, nadstavieb pre bežného užívateľa so žiadnou skúsenosťou s programovaním tu však nájdete veľmi málo. Keďže tvorba systému je časť, o ktorú sa stará porgramátor nie je to problém. Momentálne dostupné nadstavby sú úplne postačujúce, ak zoberieme do úvahy, že systém tvoríme na mieru.

Webstránky na mieru

Napríklad:

Potrebujete kontaktný formulár, WordPress ich má. Ale vy potrebujete kontaktný formulár na každej stránke vášho kurzu, produktu či služby, kde návštevník musí vyplniť dotazník, ktorého otázky sa menia podľa potreby, či ponúkaných možností služby a následne automaticky kategorizovať zákazníka podľa dotazníka, aby sa jeho správa dostala na to správne oddelenie, aby bola automaticky pridaná do tej správnej kategórie.

Alebo …

Ponúkate nehnutelnosti a potrebujete, aby sa správa dostala k vášmu zamestnancovi, ktorý sa stará o danú nehnutelnosť, ale nechcete aby takéto správy zahlcovali ostatných zamestnancov, poprípade chcete obmedziť vidielnosť správ, či históriu zoznamu obhliadok len na určitú skupinu zamestnancov. 

WordPress:
To sú jedinečné potreby klienta, ktoré len tak ľahko nedosiahnete na WordPresse, lebo jeho funkcionalita je určená pre masy. Dá sa prispôsobiť, ale je to “bolestivé”, stojí to v porovnaní s iným systémom viac času a tým pádom aj viac peňazí.

OctoberCMS:
Ak beriete váš biznis seriózne a potrebujete zefektívniť správu vašich dát na webe, či hľadáte systém na mieru , ktorý je prepojený aj s vašim webom, či vašim interným systémom. Prípadne chcete mať Váš vlastný interný systém, tak vybudovať ho na OctoberCMS je jednoduchšie a rýchlejšie, pretože vychádza z myšlienky, že web vám programuje programátor, vy ho máte využívať tak, ako potrebujete.

Rýchlosť

WordPress:
Ak si vytvárate webstránku na tomto systéme takmer vždy siahnete po už existujúcej šablóne. Voľbou šablóny však riskujete predovšetkým pomalú rýchlosť stránky. Stáva sa, že po vytvorení svojho webu zistíte, že využívate len 30 percent elementov z danej šablóny, avšak načítavate štýlovanie a skripty aj pre elementy, ktoré nevyužívate. A to býva najčastejší dôvod pomalej rýchlosti webstránky postavenej na šablóne.

OctoberCMS:
Je postavený na populárnom frameworku Laravel a taktiež OctoberCMS po inštalácii nemá nainštalovanú žiadnu nadstavbu (plugin), ktoré spomaľujú webstránky postavené na WordPresse. Navyše AJAX framework, ktorý ponúka OctoberCMS je čerešničkou na torte. Je to výkonná pomôcka, pomocou ktorej je možné napríklad meniť časť stránky bez potreby úplného načítania celkovej stránky, čo pri správnej aplikácii zvyšuje rýchlosť a komfort návštevníka.

Výsledok hodnotenia

WordPress:
Pri WordPresse sa vy prispôsobujete jemu, nie on vám. Síce jeho inštaláciu a vybudovanie webstránky zvládnete veľmi rýchlo a ľahko (a mnohí aj zadarmo), ale všetky texty, obrázky, funkcionalitu musíte “vtesnať” do už vytvorených pluginov. Ak chcete rozšíriť a prispôsobiť webstránku vaším potrebám veľakrát sa stane, že nenájdete programátora, ktorý by sa do toho pustil, lebo je to zdĺhavé, drahé a často s neistým výsledkom. Avšak je to skvelý systém na blogovanie, alebo jednoduché stránky bez zložitej funkcionality.

OctoberCMS:
OctoberCMS je šitý pre webstránky a webové aplikácie na mieru. Prispôsobuje sa on vám, nie vy jemu. Máte len také funkcie, ktoré potrebujete a ktoré kopírujú vaše biznis potreby. Implementovať unikátny dizajn webstránky je rýchly a pomerne jednoduchý proces. Navyše je vybudovaný na technológiách, ktoré získavajú v súčasnosti na sile. Odporúčame použiť na webstránky s jedinečnou štruktúrou a funkcionalitou.

Páčil sa vám tento článok? 
Chcete viac informácií zo sveta digitálneho marketingu a obchodu? 
Nechajte nám váš e-mail a my sa postaráme o to, aby ste dostávali
naozaj hodnotné informácie medzi prvými.

Chcem dostávať informácie na e-mail

Chcete byť informovaný o nových článkoch medzi prvými? Zaregistrujte sa a všetko podstatné nájdete v svojej emailovej schránke.

Stará sa o frontend webstránok a venuje sa taktiež backendom pre CMS October i Prestashop. Nechýba mu analytické myslenie a vie dokonale googliť :) Súčasťou nášho tímu sa stal po návrate z Írska, kde sa venoval prevažne platforme SAP. Avšak web technológie boli jeho hobby, preto sa rozhodol, že doma na Slovensku sa bude venovať práve tvorbe webstránok. Už od malička mal blízko k počítačom a keďže mu ku Commodore nekúpili magnetofón, ale knižku o programovaní, tak namiesto hrania, skúšal, čo všetko systém dokáže. A tak to ide dodnes :) Web je a bude pre neho vždy výzvou, pretože všetko v online svete sa vyvíja a mení. Vždy sa je v čom zdokonaľovať a učiť, preto sa ako webdeveloper nikdy nenudí. Jeho heslom je nikdy sa nevzdávať. Ak niečo nefunguje, stačí venovať problému viac času, alebo si dať od neho menšiu pauzu a potom sa k nemu vrátiť a vyriešiť ho. Veľmi dobre si uvedomuje, že mať webstránku nie je len o tom, aby pekne vyzerala, ale aby bola aj vo vyhľadávaní čo najvyššie, optimalizovaná aj pre mobilné zariadenia, a aby mala rýchle načítavanie.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů