Ako ovplyvňuje šablóna rýchlosť webu a eshopu?

Ako ovplyvňuje šablóna rýchlosť webstránky a eshopu?

Večná dilema. Mám si dať urobiť stránku úplne na mieru a zaplatiť za jej výrobu viac? Alebo si ju vytvorím pomocou hotovej šablóny, ktorú mi len mierne upraví programátor a ktorá ma bude stáť podstatne menej?

Voľbou šablóny riskujete predovšetkým pomalú rýchlosť stránky. Stáva sa, že po vytvorení svojho webu zistíte, že využívate len 30 percent elementov z danej šablóny, avšak načítavate štýlovanie a skripty aj pre elementy, ktoré nevyužívate. A to býva najčastejší dôvod pomalej rýchlosti webstránky postavenej na šablóne.

Ak chcete vedieť, ako odmerať rýchlosť vášho webu alebo eshopu, prečítajte si článok: Ako odmerať rýchlosť webstránky a eshopu? Zoznam nástrojov + vysvetlenie metrík

 Áno, využívanie šablón je lacné a rýchle riešenie. Konečný vizuál spĺňa vaše očakávania, ale položte si otázky: 
Čo z toho, ak moju stránku návštevníci nenájdu z dôvodu, že Google Vás nebude zaradzovať na popredné miesta vyhľadávania kvôli pomalému načítavaniu?  

Aký koncový efekt má takáto stránka pre Vás z finančného hľadiska, ak vám neprináša nových zákazníkov?

Rýchlosť nie je jediný faktor pre Google, ale je to podstatný faktor. Čo z toho, ak návštevník príde na vašu stránku, ale kvôli dlhému načítavaniu z nej aj rýchlo odíde?

Pri vytváraní webstránok a eshopov, treba mať na pamäti príslovie: Za málo peňazí, málo muziky

To však nemusí byť vždy pravda, ak pri výbere natrafíte na šablónu, ktorá je rýchla a spĺňa vaše požiadavky. Ak si však vyberiete pravý opak, len kvôli vizuálu, treba mať na pamäti, že následná optimalizácia rýchlosti do detailov môže zabrať viac času, ako samotné vytvorenie novej stránky a zvýši sa tak váš celkový náklad. 

Ak si necháte vytvoriť stránku na mieru, programátor naštýluje len elementy, ktoré sa použijú. Vytvorí skripty, len ktoré potrebujete. Tento proces je však drahší, ako kúpa šablóny, ale výsledný efekt o to lepší.

Stará sa o frontend webstránok a venuje sa taktiež backendom pre CMS October i Prestashop. Nechýba mu analytické myslenie a vie dokonale googliť :) Súčasťou nášho tímu sa stal po návrate z Írska, kde sa venoval prevažne platforme SAP. Avšak web technológie boli jeho hobby, preto sa rozhodol, že doma na Slovensku sa bude venovať práve tvorbe webstránok. Už od malička mal blízko k počítačom a keďže mu ku Commodore nekúpili magnetofón, ale knižku o programovaní, tak namiesto hrania, skúšal, čo všetko systém dokáže. A tak to ide dodnes :) Web je a bude pre neho vždy výzvou, pretože všetko v online svete sa vyvíja a mení. Vždy sa je v čom zdokonaľovať a učiť, preto sa ako webdeveloper nikdy nenudí. Jeho heslom je nikdy sa nevzdávať. Ak niečo nefunguje, stačí venovať problému viac času, alebo si dať od neho menšiu pauzu a potom sa k nemu vrátiť a vyriešiť ho. Veľmi dobre si uvedomuje, že mať webstránku nie je len o tom, aby pekne vyzerala, ale aby bola aj vo vyhľadávaní čo najvyššie, optimalizovaná aj pre mobilné zariadenia, a aby mala rýchle načítavanie.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů