Ako na obrázkovú reklamu na Facebooku

Pripraviť obrázok pre vašu reklamu na facebooku nie je jednoduché, pokiaľ nepoznáte pravidlá, ktorými sa v tejto oblasti facebook riadi. A keď ešte k tomu máte veľké množstvo textu, ktoré chcete vložiť do obrázku alebo vytvoriť reklamný obrázok, ktorý sa zobrazí, bude to prakticky nemožné.

Poďme sa pozrieť, čo by ste mali vedieť skôr, ako začnete tvoriť grafiku 🙂

Množstvo textu

Celkové množstvo textu vloženého do obrázka by nemalo presiahnuť plochu 20 percent. Do tejto plochy sa počíta aj vaše logo. Teda, v prípade, keď sa ho rozhodnete použiť. A čím viac textu použijete, tým menší počet ľudí uvidí vašu reklamu. Preto buďte radšej struční a výstižní. Je zbytočné popísať všetko, ak sa takýto obrázok nezobrazí.

Úrovne zobrazenia reklamy

Podľa vloženého množstva textov v grafike vás facebook automaticky zaradí do kategórie zobrazenia. Najideálnejšia je prvá úroveň, v ktorej sa zobrazí váš príspevok každému užívateľovi podľa vami nastavených parametrov kampane. No nie vždy sa vám podarí skončiť v prvej úrovni. Niekedy je väčšie množstvo textu nevyhnutné, aby ste odovzdali celé posolstvo a inzerciou zaujali. Facebook má okrem prvej aj ďalšie 3 úrovne. V druhej sa inzercia zobrazuje trochu menej, čo môže byť vo väčšine prípadov prijateľné. V tretej úrovni je už väčšie obmedzenie zobrazenia ľudom a v poslednej štvrtej sa vaša reklama už vôbec nezobrazí. Všetko to závisí od veľkosti plochy pokrytej textom.

FB text overlay

Iste sa pýtate, ako zistiť, v ktorej úrovni sa váš inzertný obrázok nachádza. Facebook má na to svoj vlastný nástroj, ktorý odporúčame použiť. Existujú aj ďalšie externé, no reklamu vám bude zobrazovať Facebook a nie niekto iný, preto je najdôležitejšie mať to otestované priamo u nich. Aplikácia sa volá “Text overlay”. Nájdete ju tu:

www.facebook.com/ads/tools/text_overlay

Nahráte obrázok s grafikou. Facebook ho vyhodnotí a napíše vám do ktorej úrovne vás zaradí. V prípade, že v teste skončíte v poslednej úrovni, musíte upraviť textovú plochu – zmenšením textov alebo ich skrátením. Prípadne oboma spôsobmi 🙂 A potom si test obrázka treba zopakovať.

Výnimky

Pre určité prípady má facebook aj výnimky, pri ktorých aj s väčším množstvom textu v obrázku sa reklama zobrazí užívateľom. Ide o obrázky produktov, kníh a albumov alebo plagátov ku kultúrnym podujatiam.

Na čo ešte nezabudnúť

Facebook obrázok v mobilnej verzii orezáva, preto sa vyhnite umiestňovaniu textov blízko okrajov. Mohlo by sa stať, že ich oreže. Ak potrebujete podať ľudom väčšie množstvo informácií o vašej firme, akcii, čomkoľvek, využite na to textový priestor pod obrázkom 🙂

Peter Balco
Najnovšia posila magnetického tímu. Ku grafike sa dostal postupne od kreslenia stavebných projektov, až po modelovanie v 3D programoch. Pracoval v novinách, kde neboli dostatočne využité jeho kreatívne schopnosti, a tak prešiel do architektonickej a reklamnej agentúry. Vďaka samoštúdiu získal veľa znalostí a skúseností nielen so samotnou grafikou, ktorej sa venuje naplno, ale aj programovacím jazykom používaných na tvorbu webu ako html, css, javascript a php. Keďže ako designer rozumie práci programátorov, je u nich veľmi obľúbený, lebo im nesťažuje prácu komplikovanými grafickými prvkami. Optimisticky naladený typ človeka, ktorý verí, že každý problém má riešenie a nič nie je nemožné.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Novinky

    Chcete byť informovaný o nových článkoch medzi prvými? Zaregistrujte sa a všetko podstatné nájdete v svojej emailovej schránke.

  • Kategorie