Zmenili ste niečo na svojom webe? Dajte o tom vedieť Googlu. Pomôže vám to!

Zmenili ste niečo na svojom webe? Dajte o tom vedieť veľkému bratovi Googlo - magnetica.sk

Zaujímavý a vždy aktuálny obsah je alfou a omegou úspešného webu. Zmeny, ktoré ste vykonali na svojej webstránke sa nemusia hneď zobraziť vo výsledkoch vyhľadávania. Google síce má vlastný rozum a svoje algoritmy, ale existuje nástroj, vďaka ktorému mu môžeme “oznámiť”, že je na čase zaindexovať naše stránky znovu.

Google Search Console je bezplatná služba, ktorá slúži na správu webu vo výsledkoch vyhľadávania. Táto služba nie je povinná, no môže vám pomôcť lepšie pochopiť, ako Google vníma váš web, zistí prípadné chyby a zároveň vám pomôže optimalizovať vaše stránky vo výsledkoch vyhľadávania.

Google Search Console obsahuje celý rad nástrojov, my sa však zameriame konkrétne na sekciu s názvom Fetch as Google (Načítať ako Google). Pomocou tohto nástroja sa dá jednoducho zistiť, či má Google prístup na váš web a či nejaké stránky nie sú blokované.

Search console funkcia fetch as Google - magnetica.sk

Po zadaní webovej adresy do textového poľa a následným kliknutím na tlačidlo “Načítať” sa Googlu odošle požiadavka, aby načítal stránku. Toto načítanie slúži len na nájdenie prípadných problémov s vašou webstránkou (neslúži to na reálne zaindexovanie stránky). Vedľa textového poľa máte možnosť vybrať si typ robota Googlebot (nástroj na načítavanie webu), ktorý bude prechádzať vaše stránky:

 1. Stolný počítač
 2. Mobil: smartphone

Okrem tlačidla “Načítať” máte ešte jednu možnosť, a to tlačidlo “Načítať a vykresliť”. Rozdiel medzi nimi je ten, že v druhom prípade Googlebot načíta všetky prípadne skripty a obrázky na stránke. Táto možnosť umožní vidieť rozdiely medzi tým, ako stránku vidí Googlebot a ako ju vidí samotný užívateľ (toto zobrazenie získate kliknutím na konkrétny riadok v tabuľke).

Výsledkom načítania sú 3 možnosti, ktoré sa zobrazia v tabuľke pod označením “Stav”:

 1. Dokončené – znamená to, že všetko prebehlo v poriadku
 2. Čiastočne dokončené – stránka sa síce načítala, ale súbor robots.txt zablokoval niektoré zdroje stránky. V tomto prípade je lepšie použiť možnosť “Načítať a vykresliť”, aby ste mohli porovnať, či Googlebot načítal všetko, čo je potrebné na správne zobrazenie stránky.
 3. Presmerované – v tomto prípade server odpovedal presmerovaním. Nástroj Fetch as Google presmerovania nesleduje. V tomto prípade je potrebné zadať URL adresu presmerovania.
 4. Špecifický typ chyby ( viac info: Použitie nástroja Načítať ako Google pre weby )

Search Console Googlebot - magnetica.sk

Ak je výsledkom načítania jeden z prvých troch stavov (dokončené, čiastočne dokončené, presmerované), tak v poslednom kroku môžete Google vyzvať, aby reálne zaindexoval váš web, a to kliknutím na tlačidlo “Vyžiadať indexovanie”.

Opäť máte na výber 2 možnosti:

 1. Indexovo prehľadávať iba túto webovú adresu – načíta sa iba zadaná URL adresa
 2. Indexovo prehľadávať túto webovú adresu a jej priame odkazy – okrem zadanej URL adresy sa načítajú aj stránky, na ktoré priamo odkazuje

Opätovné indexové prehľadávanie prebehne niekoľko minút po tom, čo kliknete na položku Spustiť. V tej chvíli začne Google indexovať obsah vašej stránky. Zmena vo výsledkoch vyhľadávania sa môže prejaviť až o niekoľko dní.

Ako môžete vidieť, nástroj Fetch as Google neslúži len na opätovné načítanie vášho webu jedným kliknutím na konkrétne tlačidlo. Predtým, než vám dovolí znovu zaindexovať vaše stránky, tak vám ponúkne výsledky načítania, podľa ktorých môžete opraviť prípadné chyby.

Marek Kozela
Aktívne sa venuje získavaniu údajov z web stránok pomocou rozšírenej online aplikácie Google Analytics, ktorá umožňuje sledovať, porovnávať a analyzovať detailné informácie o aktivite a správaní užívateľov na webových stránkach alebo e-shopoch. K tomu mu dopomohlo samoštúdium, ktoré nakoniec viedlo k získaniu certifikácie v službe Google Analytics. Kvalitné stránky musia mať aj kvalitné SEO, čiže aj táto oblasť patrí k jeho hlavným aktivitám. Okrem toho pričuchne aj do prekladu web stránok, pretože dobre vie, že ak návštevník stránke nerozumie, tak zo stránky odíde a majiteľ stránky tak stratí potenciálneho klienta. Zároveň si uvedomuje, že web nie je len to, čo vidí užívateľ na stránke, ale aj to, čo sa skrýva v jeho útrobách. Aj preto väčšinu svojho voľného času venuje štúdiu programovacích jazykov, ktoré sa podieľajú na fungovaní web stránok. Vyštudoval na súkromnej vysokej škole City University of Seattle v Trenčíne. Práve táto zahraničná vysoká škola pôsobiaca na Slovensku mu dala základy angličtiny, ktoré aktívne využíva pri preklade web stránok zo slovenského do anglického jazyka. Na blogu sa bude snažiť hlavne o vysvetlenie problematiky fungovania najrozšírenejšej online aplikácie Google Analytics. Keďže táto aplikácia patrí samotnej spoločnosti Google, rozhodne nevynechá články o tom, ako tento technologický gigant premýšľa a ako ovplyvňuje pozície vo výsledkoch vyhľadávania.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Novinky

  Chcete byť informovaný o nových článkoch medzi prvými? Zaregistrujte sa a všetko podstatné nájdete v svojej emailovej schránke.

 • Kategorie