Keď „obyčajný“ hosting nestačí

Keď „obyčajný“ hosting nestačí - magnetica.sk

Začnem trochu dramaticky. Viete si predstaviť, že by čo i len na 10 sekúnd nešiel Google alebo Facebook?

Zamyslite sa nad takýmto scenárom. Na vašej stránke je potenciálny zákazník, ktorý sa chystá u vás nakúpiť. Kontaktovať vás. V poslednom kroku ale váš server zlyhá: „Internal server error“. Ak by ste boli na jeho mieste, čo by ste spravili? Asi by ste sa už nikdy nevrátili na takúto stránku. A čo je horšie, ani známym by ste ju neodporučili. V najhoršom prípade nájdete na Facebooku od nahnevaného zákazníka príspevok, že vaša stránka nefungovala. Zrejme by sa vám to nepáčilo.

V tomto článku sa pokúsim podeliť o skúsenosti a poradiť vám, ako tejto situácii predchádzať, ak je dôvodom výpadku servera nesprávne zvolený hosting.
Poznámka:
Pri písaní článku mi veľmi pomohol server www.porovnaniehostingov.sk, kde sú vcelku pekne a jednoducho vysvetlené  základné pojmy, najmä hosting, multihosting, virtuálny  server (pre úplných laikov) ako aj porovnanie služieb hosting vs multihosting. Pokojne nahliadnite.
 
Ak ale plánujete seriózne podnikať na internete, o multihostingu ani neuvažujte a čítajte ďalej.

Náš príbeh

Keď sme začínali podnikať v internetovom prostredí, klientom sme ponúkali aj multihosting. Čo myslíte, prečo? Áno, odpoveď je cena a strach, že klient nebude ochotný akceptovať o pár (vtedy ešte slovenských) korún viac. A v neposlednom rade tu bol tlak hostingových spoločností na cenu a získanie čo možno najväčšieho množstva zákazníkov.

Čo sa stalo následne? Multihosting narazil na svoje limity. Vzťah s našim klientom začal mať problémy. Vyhlásenia: „stránka nefunguje, riešte,“ boli z pohľadu klienta opodstatnené. Zbytočne sme klientovi vysvetľovali, že sa jedná o službu tretej strany.

Neskôr sme sa rozhodli, že budeme ponúkať tzv. „obyčajný“ hosting. Síce vyššia cena, ale ako sme dúfali a verili, stabilná služba. Ako to dopadlo? Tiež nič moc, lebo … . Čítajte ďalej.

Odviedli sme poctivú prácu a vyrobili stránku, ktorá spĺňala najprísnejšie kritéria. Celí šťastní sme si mysleli, že paráda. No netrvalo dlho a klient volá, že prečo mu nejde stránka.

Keď sa tento scenár opakoval, začali sme pátrať, volať, študovať a monitorovať. Čo sme zistili?

Výhody a nevýhody zdieľaného hostingu - magnetica.sk

Výhody a nevýhody z pohľadu našej praxe alebo ako sme sa rozhodovali my

Na úvod upozorním, že sme do tohto zoznamu zámerne nezahrnuli všetky výhody a nevýhody. Zoznam by bol veľmi dlhý, preto uvádzame tie najpodstatnejšie.

Zdieľaný hosting – výhody
+ nízka cena
+ jednoduchá obsluha cez webový kontrol panel
+ bez špeciálnych znalostí vytvoríme základ (databázu, FTP kontá, emaily…)

Zdieľaný hosting – nevýhody
– rýchlosť, kolísanie výkonu v čase, lebo konečné zdroje zdieľa v rovnakom čase viacero stránok, t.j. iná stránka môže zapríčiniť nefunkčnosť vašej stránky, ak spotrebuje všetky zdroje servera, čo je najčastejšou príčinou výpadkov hostingu
– obmedzené nastavenia
– zdĺhavé nahrávanie veľkého množstva súborov cez FTP
– takmer žiadna podpora

Výhody virtuálneho servera
+ rýchlosť – pri správnom nastavení
+ optimalizácia pre cms
+ SSH prístup
+ dramaticky zrýchlené kopírovanie a inštalácia cms (upload .zip, .gzip, .tar – rozbalenie priamo na serveri)
+ možnosť meniť nastavenie PHP (v klasickom hostingu značne obmedzené, takmer nemožné)
+ možnosť meniť nastavenie Apache
+ crontab management (v klasickom hostingu značne obmedzené, takmer nemožné)
+ sledovanie výkonu/zaťaženia
+ prístup ku všetkým systémovým logom
+ okamžitá podpora na strane providera

Nevýhody virtuálneho servera:
– vyššia cena
– nutná správa a údržba
– nutná striktná bezpečnostná politika, čo sa týka prístupov
– zodpovednosť za hosting na našej strane voči klientovi

Položme si úprimne otázku: “Sú toto nevýhody?”

Dnes už vieme, že nie. Vnímame ich ako výhody. Odkedy sme premigrovali stránky našich klientov na virtuálny server, problémy s výpadkami sa skončili. Ušetrili sme našim klientom nervy a kvalita ich služieb už nie je ohrozená pre výpadky servera.

A aby ste mali konkrétnu predstavu o čom je reč, pozrite na obrázok, kde je zachytená odozva a počet výpadkov servera so zdieľaným hostingom a po prechode na virtuálny hosting.

Porovnanie zdielaného a virtuálneho hostingu - magnetica.sk

Prečo nešetriť na nesprávnom mieste?

Odpoveď je jednoduchá. Lebo, ako sa hovorí: „Čo je lacné, nie je vzácne“ alebo „Za málo peňazí málo muziky“.

Ak teda chcete seriózne podnikať na internete, pár eur navyše vám určite skôr pomôže ako uškodí. Prvý dojem je predsa len jeden.

Venuje sa prevažne dizajnu, tvorbe stratégií a marketingu. Niekedy aj niečo zobchoduje a poskytuje nadštandardný servis niektorým naším klientom. Dokáže sa na veci pozrieť komplexne a pri dizajne hlása cestu minimalizmu: “Dizajn je dobrý vtedy ak už nie je čo odobrať” Okrem výtvarného umenia a spevu, ktorému sa venuje takmer celý život, venoval sa aj ďalším “mimoškolským” aktivitám. Na strednej škole založil školské rádio a časopis. Študentskému rádiu, spevu a hlavne dizajnu sa venoval aj na vysokej škole. Pracoval v niekoľkých reklamných agentúrach a dva roky pôsobil aj v slovenskom rozhlase ako externý redaktor publicistiky. Podieľal sa aj na tvorbe mnohých dokumentárnych filmov a hudobných videoklipov. Je spolumajiteľom a spoluzakladateľom internetovej agentúry magnetica. Zastáva názor, že najväčší kapitál firmy sú ľudia. Nedá dopustiť na tímovú prácu a uvedomuje si, že sila tímu závisí od kvality jeho najslabšieho člena. Vo svojich blogoch píše o zážitkoch a skúsenostiach pri práci s klientami, o dizajne ale aj o absencii (nie len) sedliackého rozumu pri tvorbe webu, marketingových materiálov a stratégií.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů